top of page
Keresés
  • SzerzÅ‘ képePéter Dér

2020.01.25.

Hát mondhatni az új gyermekünk nagy változást hozott az életemben. Komolyan elgondolkodtam az elmúlt napokban azon, hogy nők hogyan bírják ezt. Programról programra, türelemmmel meghallgatva, hogy kivel, mi volt... Eddig is felnéztem nejemre, de ezek után? Le a kalappal előtte.

Persze így a szakmai munka háttérbe kerül, és kevesebb idő jut rá. De valahol ez szerintem természetes.

Miután a múlt héten megkezdtem az apasági szabadságot, így a gyógyszerészi munkák az online segítségnyújtásra korlátozódtak, illetve elég sok olyan feladat van, melyeket most legalább van (vagy inkább remélem lesz) időm befejezni. Nem egyszerű ugyanis ilyenkor rávenni magamat arra, hogy amikor szabadidőm van, akkor dolgozzak is bármit. De kell.

Aztán persze ott van az, hogy a gyógyszerészek köréből csak érkeznek az inputok. Van persze külön Facebook-csoport is. Mondhatnám, hogy a gyógyszerészek és szakasszisztensek ott ventillálják ki magukból a mindennapi gőzt, keserűséget, örömöt, az érzéseiket, meglátásaikat.

De valahogy mostanában más lett. Egyre több a panasz és a csalódottság. Sajnos igen, nem vagyunk mostanában "elkényeztetve". A nagy digitalizáció gyökeresen megváltoztatta a munkánkat, gondolok itt az eReceptre, vagy épp a HUMVO-ra, ehhez csak csatolódik, hogy a GDPR miatt egyre nagyobb figyelem irányul az egészségügyi adatokra, és bizony a jogalkotó, helyesen védve azt egy csomó korlátot épít be. Viszont valahogy mintha a magyar ember ösztönösen a kiskapukat keresné. Ezt nem értem miért.

Ott van az eRecept. Nem az fogott meg benne senkit, hogy hát most már majd nem hagyom el a receptet, vagy nem egy hiányzó aláírás, pecsét miatt nem kapom meg, hanem hogy már nem is kell majd orvosohoz járni. Ezt valahogy nem tudom felfogni. Kicsit olyan, mint amikor elkezd valaki bármilyen kütyüt egy YouTube videó alapján kezelni. Lediktálja az asszisztensnek, hogy mi kell, majd a térből kiváltja a recepteket. Hogy orvos nem is látta? Nem baj, hát ő ért hozzá. Persze csak az első nagy problémáig.

Vagy ott van a HUMVO, vagyis az egyedi dobozazonosítás. Ennek a lényege, hogy minden doboz teljesen egyedi azonosítót kap, így nem kerülhet a rendszerbe kívülről hamisított gyógyszer. Az már másik kérdés, hogy miért csak a vénykötelesk kerültek be ide. Kicsit olyan ez, mint amikor a pénzhamisító azért hamisít 1000 fortinos címleteket, mert azzal nehezebb lebukni. Sebaj. Amúgy van egy jó oldala is, mert így kiadásnál minden dobozt egyesével még egyszer ellenőrzünk, sokkal kisebb a tévesztés esélye. Ha meg meg is szokja az ember, már a munkát se lassítja le.

Aztán a GDPR, meg úgy egyébként a személyes adat védelme... Ez a másik nagy siránalma a gyógyszerészeknek, hogy miért kell egyesével beazonosítani a beteget, ha nem hogy felírási igazolást vagy hagyományos receptet. De nem könnyíti meg ezt nekünk a beteg sem, mikor odavágja, hogy lakcímkártya, születési anyakönyvi kivonat nem kell? Mintha mi szórakoznánk velük. Erre persze a politika is ráerősít, mert kormányzati oldalról nincs kommunikáció, ellenzéki oldalról meg hergelés van. A héten is nagy hír volt, hogy egy politikus nem kapta meg a gyógyszert a lánya irataira. Azért eszembe jutott, hogy mi lenne, ha én nejem jogosítványával vezetnék autót, vagy úgy fejből diktálnám be az adataimat bárhol. Miért? Miért a gyógyszerészekre haragszanak? Rendőrre, banki ügyintézőre miért nem? Egyszerű, mert megszokták.

Megszokta a magyar ember azt, hogy gyógyszert bármikor, bárhol kaphat. Ügyeletet kicsengetik hajnal kettőkor szúnyogriasztóért vagy dermokozmetikumért. Igen, találkozni ilyen példákkal. Lassan itthon is elterjed a non-stop gyógyszertár. Csak azt kérdezem, mi értelme? Ki fogja termelni a kolléga éjszakás munkabérét? Vagy egyáltalán lesz elég kolléga a nyitvatartás biztosításához?

Erre persze jön a gyógyszerautomata lobbi, hogy majd ők megoldják. Ok. Még egy lehetőség azt bizonyítani, hogy nem is kell ember a gépezetbe. A nép már úgyis tudja, hogy mire mit vegyen be. Ha meg nem, majd megnézi a reklámot. Meg egyébként is, ha nincs gyógyszerész, többet tud fogyasztani. Mert bizony ma a receptnélküli gyógyszerkiváltások jelentős hányada felesleges, mert vagy párhuzamosan kezelnek több szerrel ugyanazt a tünetet, vagy csak az orvoshoz fordulást halogatják vele, vagy valójában nem is az a baj.

Aztán persze amikor gond van, akkor meg a túlterhelt ellátórendszer okoz gondot.

No. De elég. Befejeztem, kiventilláltam magamból a problémákat, mert az idei év is elég dolgonak nézki, főleg ha csak így az első havi történéseket nézem. Csak aztán bírjam szusszal. De majd azon leszek.


42 megtekintés0 hozzászólás

Friss bejegyzések

Az összes megtekintése
bottom of page